Plate-of-chicken

نام صنعتی : کود مرغی پلیتی | Pelleted Chicken Manure

درجه خلوص : %۶۰

%NPK =3-3-3

Sulfur = 10-15%

بسته بندی : کیسه ۲۵ کیلو گرمی


توضیحات محصول

کود مرغی پلیتی | Pelleted Chicken Manure

فرآوری کود مرغی پلیتی با استفاده از :کود مرغ گوشتی و تخمی –گوگرد-زئولیت -بنتونیت -ریز مغذیها سولفات آهن ، مس ، منگنز ، منیزیم و ….

دارای NPK طبیعی و دارای اسید اوریک و اورید ها

در سالهای اخیر در اغلب کشورهای دنیا به علت حجم عظیم تولید کود مرغ و مشکلات و مسائل زیست محیطی آن در مورد مصارف مختلف کود مرغ مورد بررسی و تحقیقات فراوانی انجام شده است.نتایج حاصله ثابت کرده است که نه تنها کود مرغی ماده بی ارزشی و مزاحمی نیست بلکه چنانچه به خوبی از آن استفاده شود ماده بسیار با ارزشی با مصارف  مختلف می باشد.قسمتی از کود مرغ امروزه در دنیا در تغذیه دام و ماهی به کار می رود و قسمت جزئی از آن نیز در تعداد معدودی از کشورها مانند هندوستان و چین و برخی از کشورهای افریقائی جهت تولید بیوگاز برای مصارف خانگی و در برخی از کشورهای پیشرفته از جمله انگلستان برای سوخت نیروگاههای تولید برق مدرن به کار میرود ولی به طور کلی بیش از ۹۰ درصد از این کود برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیب شیمیایی و مواد غذائی کود خشک شده مرغ طبق منابع موجود به قرار زیر می باشد:
مواد غذائی کود بستر جوجه کشی کود مرغ تخمگذار در قفس
درصد پروتئین حقیقی ۱۶٫۷ ۱۱٫۳
درصد پروتئین خام ۳۱٫۳ ۲۸
درصد ضریب هضمی(در دام) ۲۳٫۳ ۱۴٫۴
درصد اسید اوریک(NPN) ۸٫۵ ۶٫۳
درصد فیبر خام ۱۶٫۸ ۱۲٫۷
انرژی قابل هضم در نشخوارکنندگان ۲۴۴۰ ۱۸۹۳
درصد خاکستر ۱۵ ۲۸
درصد کلسیم ۲٫۴ ۸٫۸
درصد فسفر ۱٫۸ ۲٫۵
درصد منیزیم ۰٫۴۴ ۰٫۶۴
درصد پتاسیم ۱٫۷۸ ۲٫۳۳
آهن(قسمت در میلیون) ۴۵۱ ۱۵۰
منگنز(قسمت در میلیون) ۲۲۵ ۴۰۶
روی(قسمت در میلیون) ۲۳۵ ۴۶۳

کود مرغی دارای مقادیر قابل توجهی متیون،لیزین و سیستئین می باشد.

ارزش کود مرغی بستگی تامی با نوع و ترکیب غذائی و نوع نگهداری مرغ و نوع ماده ای که برای بستر مرغ مورد استفاده قرار می گیرد دارد.طبق بررسی و تحقیقاتی که در دانشگاه havana صورت گرفت نشان میدهد اگر کود مرغی حاوی ۵۰ درصد آب باشد در هر تن حاوی ۲۰ کیلوگرم ازت،۱۳ کیلوگرم پتاسیم،۲۵ کیلوگرم فسفر و ۴۲ کیلوگرم آهک و منیزیم است.

بر اساس مقایسه ای که در اروپا بین کود مرغ و کود گاو و کود خوک انجام گرفته نشان می دهد اگر کود مرغ  فرآوری شود ارزش آن به مراتب بیشتر از کودهای دیگر است جدول زیر نسبت ترکیب این کودها را در ترکیب ۱۰۰۰ گالن کود نشان می دهد.

نوع کود ازت فسفات پتاس
کود مرغی ۶۸ ۴۹٫۵ ۳۲٫۴
کود گاو ۲۱٫۲ ۸٫۹ ۲۶٫۵

بر اساس بررسی های انجام شده در دپارتمان علوم دانشکده کشاورزی دانشگاه IOWA   آمریکا بر روی ترکیبات کو مرغ  نشان می دهد هر تن کود تر ۱۷٫۶ کیلوگرم مواد نیترونی و ۲۶ کیلوگرم فسفات به صورت p2o5   و ۳۲ کیلوگرم پتاسیم به صورت k2p به طور خالص وجود دارد(علت بالا بودن املاح معدنی در کود مرغ دفع تام ادرار و مدفوع است در حالی که کود دام منحصراٌ از مدفوع تشکیل شده است).

در کود خشک شده این مقادیر به ۳۱ کیلوگرم مواد نیتروژنی،۶۹ کیلوگرم مواد فسفاتی و ۴۴ کیلوگرم مواد پتاسیمی افزایش می یابد.چنانچه کود مرغ فرآیند شود می توان از آن برای بارور نمودن زمین به جای کود شیمیایی استفاده نمود.

مزایا :

اصلاح فعالیت بیولوژیکی خاک

افزایش مواد آلی خاک

افزایش میکرو ارگانیزم های مفید خاک

بهبود خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و حاصلخیزی خاک

کم کردن جرم حجمی ظاهری و افزایش تخلخل و نفوذ پذیری خاک

تیره کردن رنگ خاک و جذب انرژی بیشتر

افزایش نگهداری آب خصوصاً در خاکهای شنی

کاهش چسبندگی خاکهای رسی

افزایش چسبندگی خاکهای شنی

خاکPH کاهش موضعی

بصورت پلیتی و در بسته بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی